Zrzeček

18.03.2015 14:56

 Jmenuje se Zrzeček, dlouhosrstý Zrzeček (netřepat a nemíchat)

                                                   aneb naděje nikdy neumírá

 

 

Tento příběh je bohužel až moc pravdivý a všechny postavy (lidské i zvířecí) jsou doslova autentické, takže jakákoliv záměna je nemožná.

 

Hlavní role (pro něj bohužel) v tomto příběhu připadla jednomu ,zcela neznámému kocourkovi, který si žil relativně spokojeným a možná i tak trochu stereotypním životem. Měl svůj domov, kde se o něj a několik dalších kočičích kamarádů staral jeden starší pán.

    Nebýt toho osudného dne, který našemu hlavnímu hrdinovi a samozřejmě také všem v jeho blízkém okolí, od základu změnil život a zcela jistě všem naprosto převrátil jejich dosavadní pohled na svět……………………….

      Zrzeček (tak se náš hrdina jmenuje) se onoho osudného dne procházel po okolí svého domu a hrál si se svými kočičími kamarády na honěnou, když se najednou na silnici, přes kterou  zrovna utíkal, objevilo auto. Zrzeček samozřejmě instinktivně věděl hned, že musí z té silnice zmizet, protože přetlačování s rozjetým automobilem ještě žádná kočka dosud nevyhrála a on rozhodně nebude ten, kdo by si o sobě myslel, že to dokáže,  ale bohužel to auto bylo rychlejší než Zrzečkova snaha vyhnout se přímé konfrontaci a tak se stalo, že náš hlavní hrdina tohoto příběhu zůstal zcela bezvládně a v obrovských bolestech ležet na silnici. Jelikož se nemohl ani pohnout, tak mu bylo jasné, že je to jenom otázka času než přijde konec jeho života na tomto světě.      

      Když si člověk uvědomí, jak malá je pravděpodobnost, že kolemjdoucí lidé se pokusí zachránit téměř umírající kočku, sraženou automobilem, tak by se dalo směle tvrdit, že Zrzeček měl mnohem více než obrovské štěstí. Nicméně opravdu se stalo, že kolemjdoucí lidé kocourka nenechali bez povšimnutí svému osudu a dopravili ho na veterinární ambulanci k MVDr. Evě Jiránkové, která okamžitě provedla stabilizaci životních funkcí a nezbytná prvotní ošetření a samozřejmě podala Zrzečkovi léky proti bolesti, aby se mu alespoň na chviličku trochu ulevilo. Následně se telefonicky spojila s člověkem se kterým náš hrdina sdílel společnou domácnost, aby se s ním domluvila na dalším postupu. Po té, co mu veterinární lékařka objasnila rozsah poškození, předpokládanou dobu léčby , nezbytné lékařské zákroky a samozřejmě také odhadované finanční náklady spojené s léčbou Zrzečka, tak se bohužel dozvěděla, že finanční náklady takovéhoto rozsahu, navíc s velmi malou šancí na úspěch, tento pán není schopen uhradit a začal zvažovat, zda by nebylo lepší nechat Zrzečka uspat.  Naštěstí (pro našeho hrdinu již podruhé) se veterinární lékařka rozhodla, že se pokusí najít pro Zrzečka pomoc sama prostřednictvím sociální sítě. Díky této aktivitě se naše sdružení OS Další šance, prostřednictvím naší jednatelky nabídlo, že se Zrzečka ujme a udělá všechno proto, aby tento statečný hrdina dostal šanci bojovat o „své místo na slunci“.  Nejprve bylo nutné u Zrzečka stabilizovat všechny životní funkce a následně provést kompletní diagnostiku, která měla zmapovat celkový rozsah poškození a na jejím základě připravit léčebný plán. Takže Zrzeček byl převezen nejprve do Sokolova na RTG vyšetření, kde bylo zjištěno, že jeho stav je bohužel daleko horší, než se při prvotních vyšetřeních zdálo.

Možná by bylo jednodušší uvést, které kosti jsou v pořádku, než vypisovat ty poškozené, zlomené či rozdrcené, ale přesto (jenom pro představu) uvedeme ty nejvážnější.  Pravá tlapka: zlomenina v růstové zóně stehenní kosti  - operace možná, ale pohyb v kolenním kloubu v budoucnosti asi ne v plném rozsahu levá tlapka: zlomené prsty , bohužel navzdory primárnímu vyšetření je zlomená i pánev v iliosakrálním spojení - málo prostoru pro sešroubování, práce nejlépe pro opravdu zkušeného ortopeda.

     Vzhledem ke zjištěným skutečnostem bylo jasné, že hrajeme tzv. o čas a Zrzeček musí co nejdříve na operaci, proto byl náš hrdina převezen na veterinární kliniku v Mnichovicích k panu doktorovi Kamilu Schwetterovi, který se ujal jeho operace. Jelikož bude nutné provést několik operativních zákroků, probíhá Zrzečkova rekonvalescence v našem externím depozitu, který je nedaleko veterinární kliniky MVDr. Schwettera a kde má náš statečný hrdina naprosto dokonalou individuální péči a kde se může v naprostém klidu psychicky i fyzicky připravovat na další sérii zákroků, které bude muset ještě podstoupit. V každém případě nás velmi naplňuje optimismem fakt, že Zrzeček dělá obrovské pokroky a krátce po své první operaci se již snaží chodit a dokázat tak všem, že je bojovník a že to rozhodně nemíní vzdát. Kolikrát je to až neuvěřitelně dojemné, když člověk vidí tu jeho zarputilost s jakou se snaží postavit (a to nejen svému osudu) a chodit a tu neuvěřitelnou hrdost s jakou odmítá jakékoliv ulehčení ze strany člověka. Zkrátka je to bojovník se vším všudy, kterých je v dnešním světě velmi málo.

     Všichni si uvědomujeme, že jsme pouze na začátku velmi dlouhé a komplikované cesty a že během ní bude Zrzeček potřebovat naší i Vaší podporu, aby se zdárně dostal do cíle, kterým pro něj bude nová milující rodina ve které bude moci vést spokojený, plnohodnotný život.  Snad se nám během této cesty podaří najít i nějakou tu zkratku.


-- 
Beatriz Motalová 
OS Další šance